телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

Розповідає завідувач хірургічним відділенням лікарні П’ятигорець Володимир Олексійович.

 

Що ж таке – жовчнокам’яна хвороба і чи актуальне це захворювання сьогодні?

Жовчний міхур є важливим органом людського організму, в якому накопичується жовч, що виробляється печінкою, і яка необхідна для процесу травлення. Одним з найбільш поширених захворювань жовчного міхура є жовчнокам’яна хвороба (далі – ЖКХ), при якій в жовчному міхурі утворюються камені, що складаються з солей жовчних кислот, холестерину і білірубіну.

Ще 20-30 років тому дане захворювання вважалося хворобою людей похилого віку, утворення каменів пов’язували з порушеннями в харчуванні, «не правильним» способом життя. У наш час, на жаль, жовчокам‘яна хвороба стала так само «популярна», як апендикс. Операції з видалення жовчного міхура вже поставлені на потік і практично прирівнюються до операцій з видалення апендициту. Крім усього іншого, ЖКХ значно помолодшала і віднести її до хвороби людей похилого віку, вже не можна. Все частіше пацієнтами стають молоді люди, яким ще й 20 не виповнилося.

 

З чим пов'язаний розвиток захворювання

Слід розуміти, що жовчнокам’яна хвороба не з’являється раптово, а розвивається повільно протягом тривалого терміну. Розвиток жовчнокам’яної хвороби може протікати кілька років. Причинами появи ЖКХ можуть бути ожиріння, неправильне харчування, малорухливий спосіб життя, голодування, швидке схуднення і т.д.

Слід зазначити, що жовчнокам’яної хвороби жінки схильні більше ніж чоловіки. Це пов’язано з тим, що у жінок літогенність жовчі вища, ніж у чоловіків. Також на виникнення або загострення ЖКХ може вплинути вагітністі. Для профілактики виникнення хвороби слід скоротити в раціоні тваринні жири, масло, цукор, крохмаль, молочні продукти, яйця, ковбасу та інші продукти з високим вмістом холестерину і негайно звернутися до лікаря. 

 

Які прояви цієї хвороби і як її діагностувати?

При жовчнокам’яної хвороби  основних початкових симптомів  відноситься гіркота в роті і важкість у правому підребер’ї після їди. Особливо чітко дані симптоми виражаються після вживання жирної їжі, смаженого м’яса, маринованих, копчених і солоних продуктів та інших продуктів, які ускладнюють роботу печінки. На пізній стадії жовчнокам’яної хвороби з’являються печінкові коліки, нудота, блювання, метеоризм і т.д.

Для того, щоб виявити камені в жовчному досить відвідати кабінет ультразвукової діагностики. За допомогою цієї УЗ-діагностики досвідчений фахівець з легкістю визначить наявність або відсутність конкрементів. Для того, щоб визначити які саме камені в жовчному можна пройти томографію. Томограф покаже більш точно розмір каменів і природу їх появи. Це можуть бути згустки жиру (холецистидне каміння) або вже справжні кальцевидні камені.

До речі у Херсонській обласній клінічній лікарні ці дослідження виконуються висококваліфікованими фахівцями на апаратурі експертного класу!

 

Як лікувати цю хворобу?

В залежності від характеру та розмірів каменів вибирають спосіб  лікування (консервативно або хірургічним способом). 

Холецистидні камені можна вивести за допомогою консервативного лікування (таблетки). Недоліком таких препаратів є те, що їх необхідно безперервно приймати досить тривалий термін. До того ж вони мають високу ціну і не виключають можливість повторного появи конкрементів, так як не усувають причини каменеутворення, пов’язані з порушенням обміну холестерину та інфекцій жовчовивідних шляхів. Медикаментозному лікуванню не піддаються пігментні камені діаметром більше 1,5 см і кальцифіковані камені. Таким чином, лікування медикаментами є вкрай неефективним методом. 

Вже затверділі камені вивести неможливо і, якщо пацієнт постійно мучиться нападами, йому призначають оперативне лікування, тобто видалення жовчного міхура.  

 

Який самий ефективний метод лікування цієї хвороби?

На сьогоднішній день найефективнішим способом лікування жовчнокам’яної хвороби є лапароскопічна холецистектомія. Чим вона відрізняється від звичайної операції? Хворому не будуть робити розріз в 10-15 см, а буде зроблено тільки 4 маленьких надрізи. Після операції біль буде мінімальним і не вимагає великої кількості анальгетиків.    

При лапароскопічній холецистектомії йде менше навантаження на серцево-судинну і дихальну систему, що дозволяє виконувати ці операції навіть у дуже похилих людей або у хворих із супутніми хворобами серця та легенів.  Рання реабілітація хворих після лапароскопічної холецистектомії дозволяє істотно скоротити терміни перебування в стаціонарі. Виписка пацієнта проводиться через 1-2 дні після операції, а повертатися до роботи і звичайним фізичним навантаженням можна через 5-7 днів. Заживають післяопераційні шрами швидше, і з часом їх не буде видно взагалі.  

У хірургічному відділенні Херсонської обласної клінічної лікарні лапароскопічні операції  виконуються практично при всіх формах жовчнокам’яної хвороби та її ускладненнях. Сучасне обладнання дозволяє проводити операції на дуже високому рівні.  

 

Які основні переваги лікування жовчнокам’яної хвороби у хірургічному відділені Херсонської обласної клінічної лікарні:

Пацієнтам виконується  найсучасне  оперативне лікування  з використанням найсучасної апаратури та методик  - і результатом такого лікування є :

  •  Мінімальний біль після операції;
  •  Найкращий косметичний результат;
  •  Мінімальна втрата активності пацієнта;
  •  Мінімальні післяопераційні ускладнення;
  •  Швидка реабілітація; 

 

А що ще можуть запропонувати пацієнтам фахівці хірургічного відділення Херсонської обласної клінічної лікарні?

Подальшим  розвитком лапароскопічної хірургії  в Херсонській обласній клінічній лікарні  було опанування і втілення в практику однопортової лапароскопічної холецистектомії. Хірургічне відділення лікарні  - єдине в Херсонській області де використовується цей метод лікування. 

Що це за метод? Це – найновіше досягнення малоінвазійної хірургії. На відміну від звичайної лапароскопії оптика та усі інструменти вводять через один єдиний невеличкий розріз.

 

Основні переваги однопортової лапароскопії:

  • істотне зниження травматичності (використання природнього отвору - пупкового кільця) для входження в черевну порожнину;
  • скорочення відновного періоду після операції;
  • відсутність косметичного дефекту після хірургічного втручання.

 


 

 

Записатися на консультацію до лікаря-хірурга в нашій клініці Ви можете за телефоном:

050 49 47 937 П’ятигорець Володимир Олексійович.

 

Для перегляду російської версії статті перейдіть за посиланням...

Теги: