телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

    Глаукома – небезпечне захворювання очей, що з часом призводить до сліпоти та           інвалідизації, найчастіше у віці від 40 років. Факторами ризику є тонка рогівка ока, хронічне запалення очей, вживання ліків, що підвищують внутрішньоочний тиск, випадки глаукоми в близьких родичів (спадковість). Існують і вроджені форми глаукоми.

     В Україні зареєстровано близько 220 тисяч людей із глаукомою, щороку фіксується близько 20 тисяч нових випадків. Кожна п'ята особа з інвалідністю зору – це людина, що втратила зір внаслідок глаукоми.

    Глаукома – це група захворювань, що мають різноманітне походження, проте спільні симптоми: підвищення внутрішньоочного тиску (ВОТ), звуження полів зору, ознаки прогресуючого пошкодження (атрофії) зорового нерва (нерва, що передає сигнали від ока до мозку) – глаукомної оптичної нейпропатії.

     При глаукомі властивий надлишок внутрішньоочної рідини (водянистої вологи) – через порушення її утворення, циркуляції чи відтоку з ока (очного яблука). Такі зміни, своєю чергою, призводять до виникнення незворотних порушень живлення у тканинах ока та зоровому нерві.

 

Причини виникнення глаукоми

Основна причина виникнення глаукоми – підвищений внутрішньоочний тиск. У свою чергу, внутрішньоочний тиск може підвищуватися внаслідок двох основних чинників:

  • внутрішньоочна рідина утворюється у надмірній кількості;
  • порушується виведення внутрішньоочної рідини через дренажну систему ока внаслідок її змін.

 

        Стадії розвитку глаукоми

 

        Виділяють чотири стадії розвитку глаукоми:

  • Перша, початкова стадія – характеризується появою плями при нормальному периферичному зорі, яке заважає погляду, відзначається поглиблення диску зорового нерву у центральній зоні.
  • Друга, розвинена стадія – характеризується стійким звуженням поля зору з внутрішньої (носової) частини, під час обстеження відзначається поглиблення диску зорового нерву по краях.
  • Третя – стадія, що вже далеко зайшла– характеризується звуженням поля зору з різних сторін або збереженням лише деяких його ділянок, спостерігається виражене поглиблення країв диску зорового нерву.
  • Четверта, термінальна стадія – характеризується або втратою предметного зору із збереженням світловідчуття, або повною втратою зору, сліпотою.

 

        Симптоми, на які варто звернути увагу, та при їх наявності, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми:

-   райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього

-   затуманювання зору, часта зміна окулярів

-   біль в оці та відповідній половині голови

-   почервоніння раніше спокійного ока зі збільшенням його щільності

-   раптове погіршення гостроти зору.

 

 

                Профілактика глаукоми

  1. Обстеження ока з розширеною зіницею, тонометрія (визначення внутрішньоочного тиску кожні 2-3 роки у віці до 40 років, щорічно після 40 років. Лікар призначає частоту обстеження залежно від конкретного випадку.
  2. Знати, які захворювання були в близьких родичів, адже наявність глаукоми в родичів свідчить про ризик розвитку глаукоми.
  3. Відповідально займатися спортом, особливо силовими видами, оскільки фізичні надзусилля провокують різке підвишення внутрішньо очного тиску, а також підвищують ймовірність травмування ока внаслідок підвивиху кришталика.
  4. Дотримуватися курсу лікування протизапальними очними краплями та іншими ліками, що знижують внутрішньоочний тиск.
  5. Одягати сонцезахисні окуляри.

 

 

                      Лікування глаукоми

   При глаукомі будь-яке лікування спрямоване на (зниження) нормалізацію внутрішньоочного тиску.

    Лікування глаукоми може бути: консервативним (медикаментозним) та хірургічним (в тому числі лазерним).

     Консервативне лікування полягає в підборі спеціальних медикаментозних препаратів після ретельного діагностичного обстеження та направлене на зниження внутрішньоочного тиску. При підборі препарату враховуються всі особливості – сполучуваність з іншими ліками, а також можливі протипоказання. Але важливо пам’ятати, що краплі не відновлюють баланс рідини в оці, а лише штучно його підтримують.

   Хірургічне лікування глаукоми направлене на створення додаткових шляхів відтоку внутрішньоочної рідини без застосування лікарських препаратів. Воно дозволяє відновити природний баланс рідини в оці при відкритокутовій формі глаукоми.

 

          Після встановлення діагнозу необхідно:

  • Точно виконувати всі рекомендації лікаря.
  • У встановлені терміни проходити контрольні огляди офтальмолога, з обов’язковою реєстрацією гостроти зору, стану поля зору, рівня внутрішньоочного тиску та оглядом зорового нерву.

 

Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря – ось складові успіху в боротьбі з цим підступним захворюванням

 

Лікар офтальмолог Прутяна І. В.

Теги: