Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!
Одним з найбільш доступних і безпечних методів візуалізації органів черевної порожнини, в даний час, є комплексне ультразвукове дослідження, яке відкрило нові можливості у візуалізації структурних змін гепатобіліарної системи. Воно суттєво підвищило ефективність діагностики (чутливість метода до 96,3%; специфічність до 87,8; точність до 94,0%). Не менш важливим є низька вартість ультразвукової діагностики і можливість динамічного спостереження за перебігом хвороби.
Актуальність
Гепатобіліарна патологія є актуальною для сучасної медицини проблемою. У середньому на ту чи іншу патологію гепатобіліарної системи страждає до 45% всього населення планети, при цьому на долю лише захворювань жовчовивідних шляхів припадає 10–15 %. На теперішній час жовчнокам’яною хворобою страждає кожний 10-й мешканець. Спостерігається тенденція до стрімкого зростання вірусного гепатиту (особливо HVC), що супроводжується майже у 80% випадків виникнення хронічної форми процесу та в 20-30% розвитком цирозу печінки. Хронічна алкогольна інтоксикація являється причиною розвитку цирозів печінки в 50% випадків. Певну роль в етіології цирозів печінки відіграють хімічні токсичні речовини, медикаменти, а також обструкція печінкових жовчних шляхів. Поєднання факторів збільшує ризик захворюваності на цироз печінки в кілька разів. У зв’язку з цим вміння діагностувати та своєчасно лікувати функціональні порушення жовчного міхура та жовчних шляхів, жовчнокам’яну хворобу, хронічний холецистит має важливе значення в запобіганні розвитку ускладнень та прогресуванні структурно-функціональних змін печінки. Велике значення в ранній діагностиці патології гепатобіліарної патології належить ультразвуковим методам дослідження.
Підготовка хворого до УЗД органів черевної порожнини :
Дуже важливо, як пацієнт підготовлений до УЗД черевної порожнини. Неправильна або недостатня підготовка може ускладнити візуалізацію, несприятливо вплинути на якість одержуваного зображення і знизити інформативність результатів дослідження.
Ультразвукове дослідження печінки, жовчного міхура, жовчовивідних шляхів слід проводити натще, з утриманням від прийому їжі протягом 8 - 10 годин, після попередньої підготовки кишечнику, спрямованої на усунення метеоризму. Виняток складають особи, хворі на цукровий діабет.
Хворим рекомендується дотримання дієти з обмеженням продуктів, що містять значну кількість клітковини. Слід виключити протягом двох діб з раціону овочі (квасоля, горох, капуста), фрукти (виноград, яблука, сливи), чорний хліб і молочні продукти, що викликають небажане для дослідження здуття кишечника, солодкі і борошняні страви (торти, пиріжки); будь-які газовані напої, обмеження кількості рослинного соку в день перед дослідженням. У тих випадках, коли дослідження проводиться не в ранкові години або у хворих з інсулінозалежним цукровим діабетом можливо вживання в їжу несолодкого чаю і підсушеного білого хліба. При наявності у пацієнтів порушення функції кишечнику або будь-якого захворювання органів травної системи доцільно проведення медикаментозної корекції перед дослідженням (ферментних препаратів до 3 разів на добу). При підвищеному метеоризмі як допоміжний засіб для підготовки до діагностичних досліджень органів черевної порожнини за добу до проведення дослідження застосовують симетикон 2 капсули 3 рази під час або після їди (240 мг симетикону) У день проведення дослідження (вранці) 2 капсули (80 мг симетикону) або прийняти 5-6 таблеток активованого вугілля (розжувати і запити водою або розтовкти і додати 1/2 склянки води і випити).
При необхідності за 2-3 доби до дослідження призначається очисна клізма. Очисна клізма проводиться ввечері близько 18:00, напередодні дослідження. Вона проводиться за допомогою 1-1,5 літра теплої води.
Перед УЗД черевної порожнини заборонено палити, оскільки це може привести до скорочення жовчного міхура, і тим самим спотворити результати дослідження
В екстрених випадках, коли хворий поступає з механічною жовтяницею або іншою гострою хірургічною патологією, допустимо проведення ультразвукового дослідження без підготовки. У тих випадках, коли при такому дослідженні отримано недостатню кількість інформації, слід рекомендувати повторне дослідження після підготовки.
Якщо пацієнту було проведено дослідження з барієм (рентгенографія, ірігоскопія), то УЗД ОЧП призначають через 2 дні після цього дослідження.
Теги: