телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

Лікворея: причини і симптоми

 

Лікворея - грізне ускладнення, яке характеризується витіканням спинномозкової рідини через дефекти основи черепа. Пошкодження твердої мозкової оболонки, що покриває основу черепа може виникати при:

 - переломах кісток черепа,

- запальних захворюваннях оболонок мозку та кісток пазух носа,

- вроджені аномалії розвитку.

 

Види ліквореї:

- назальна лікворея (витікання спинномозкової рідини з носа),

- отолікворею (витікання спинномозкової рідини з вуха),

- лікворея з післяопераційних ран після трепанації черепа,

- лікворея з ран при вдавлених переломах.

 

Сама наявність ліквореї свідчить про пряме сполучення субарахноїдального простору порожнини черепа із зовнішнім середовищем з загрозою інфікування і розвитку гнійно-запальних ускладнень: менінгіт, абсцеси мозку, енцефаліт.

  

 

 

Клінічна картина

Пацієнти можуть пред'являти скарги на рясне витікання прозорої рідини з носа або вуха,

що супроводжується головним болем, стискаючі головні болі, що посилюються у вертикальному положенні, нудоту, спрагу. При розвитку ознак інфекції стан погіршується, відзначається:

- підвищення температури тіла до 39-40 град.,

- пригнічення свідомості,

- менінгеальні симптоми,

  • можуть бути судоми.

Найбільшою небезпекою ліквореї є проникнення інфекції в порожнину черепа, тому при появі симптомів ліквореї необхідно відразу звернутися до нейрохірурга і отоларинголога.

 

Діагностика

У типових випадках діагностика ліквореї не складна, для диференціальної діагностики проводять аналіз витікаючої рідини, який допомагає встановити діагноз. Для виявлення ліквореї допомагають проби з нахилом голови, проби Стукея, Квеккенштедта, які підсилюють ліквору.

У складних випадках, а також для діагностики «прихованої» ліквореї проводять спеціальні проби (спинномозкові пункції з введенням барвників), ендоскопічне дослідження носа, вуха. Також виконують цистернографія головного мозку, яка полягає у введенні контрастної речовини в субарахноїдальний простір за допомогою спинномозкової пункції з подальшою комп'ютерною томографією в спеціальних укладках.

 

Лікування

Як правило, спочатку встановлюється люмбальний дренаж - найтонший катетер, який буде виводити спинномозкову рідину, не даючи їй виливатися з порожнини черепа, таким чином будуть створюватися умови для зрощення патологічного ходу, звичайно катетер встановлюється на 5-7 днів.

Також обов'язково призначається:

- антибіотикотерапія для профілактики інфекційних ускладнень,

- призначаються сечогінні препарати, для зменшення внутрішньочерепного тиску,

- протизапальна терапія.

 

 

 

 

Під час лікування пацієнту рекомендується піднесене положення голови та уникати: кашлю,

напруження живота і вишмаркування, механічної прочистки вух.

При збереженні у пацієнта витікання рідини з носа протягом лікування або відновлення після проведеного лікування пацієнтові рекомендується оперативне втручання.

При появі описаних скарг якомога швидше зверніться до лікаря, пам'ятайте, запобігти можливим ускладненням значно легше, ніж їх лікування. У нейрохірургічному відділенні Херсонської обласної клінічної лікарні накопичений величезний досвід лікування ліквореї.

 

Встановлення люмбального дренажу

Зовнішнє спінальне дренування може бути як самостійним втручанням, так і етапом операції. В якості самостійної процедури встановлення зовнішнього спінального дренажу виконується при ліквореей різного походження, дренаж встановлюється на 5-7 днів і дозволяє контрольовано виводити ліквор, сприяючи тим самим загоєнню дефекту через яке відбувається його закриття.

Як етап операції дренування використовується при операціях з приводу аневризм і пухлин головного мозку з метою зниження внутрішньочерепного тиску. Також дренаж встановлюється при необхідності тривалого ендолюмбального введення лікарських препаратів.

При збереженні у пацієнта вітікання рідини з носа після встановлення дренажа або відновлення после проведеного лікування пацієнтові рекомендується оперативне втручання.

 

Реконструктивні операції при ліквореї

При хірургічному лікуванні носової і вушної ліквореї (отоліквореі) проводяться оперативні втручання, під час яких здійснюється пластика твердої мозкової оболонки і кісток основи черепа (краніопластика), щоб відновити герметичність цих анатомічних структур та усунути патологічне витікання ліквору (спинномозкової рідини), як з природних отворів (носа, вуха), так і з інших патологічних (як правило, посттравматичних) фістул.

Для цього необхідно ретельно вшити пошкоджену тверду (дуральном) мозкову оболонку або ж виконати герметичну її пластику природними тканинами або спеціальними матеріалами, а лікворну фістулу (патологічний хід в кістках основи черепа) потрібно усунути і таким чином відновити кісткову і оболочечную герметичність вмісту черепної коробки.

Операції цього типу можуть бути проведені або шляхом трепанації черепа (як правило, в лобній області), або ж ендоскопічно, через ніс (ендоназальний доступ).

 

 

Якісне лікування ліквореї у нейрохірургчіному відділенні ХОКЛ

 

Теги: