Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!
Молочна залоза — дзеркало гормонального фону жінки.
Вона є органом-мішенню для як мінімум 15 гормонів, змінюється на фоні менструального циклу, періоду вагітності, годування грудьми, вікової інволюції. Ці зміни визначаються функцією гіпоталамічних нейрогормонів, гормонів гіпофізу, яєчників, надниркової і щитоподібної залози.
Статистика ВООЗ свідчить, що рак грудей є найбільш розповсюдженим видом раку у всьому світі. В Україні рак молочної залози теж лідирує серед жіночих онкологічних хвороб. За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у четверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.
Медики поки не можуть однозначно відповісти, чому виникає рак грудей. Навіть більше – ВООЗ повідомляє, що у більшості випадків не вдається виявити причини хвороби. Та все ж існує перелік факторів ризику, які збільшують ймовірність виникнення раку грудей. Тож ви у зоні ризику, якщо:
Однак пам’ятайте, що наявність цих факторів не означає, що у вас обов’язково з’явиться рак грудей. Так само, як і їх відсутність не гарантує захисту від хвороби.
Існує вид раку молочної залози з нетиповими симптомами. Це запальний рак грудей, який викликає потовщення і набряк шкіри. Вона стає червоною та гарячою, може нагадувати по текстурі лимонну кірку. Грудь збільшується і виглядає запаленою. Якщо ви помітили зміни в молочній залозі або виявили ущільнення – обов’язково зверніться до лікаря.
Первинна профілактика складається з надання інформації щодо уникнення факторів ризику:
- проявляти особливу увагу щодо РМЗ вікові періоди після 40 років;
контроль ваги тіла;
- зведення до мінімуму шкідливих звичок (паління, вживання алкогольних напоїв);
- регулярне статеве життя, перші пологи не пізніше 28-30 років, природне вигодовування дитини не менше року;
- своєчасне виявлення та лікування гінекологічних захворювань, контрольований прийом гормональних контрацептивів;
- лікування захворювань печінки, щитоподібної залози, цукрового діабету;
- запобігання впливу несприятливих факторів зовнішнього середовища, (надмірних інсоляцій, стимулюючих фізіопроцедур і препаратів) уникнення стресів.
Після збору анамнестичних даних стосовно факторів ризику формуються групи пацієнток, які підлягають обов’язковому направленню на мамографію.
Мамографія є одним з провідних та ефективних методів ранньої діагностики патології молочної залози, діагностики різних форм РМЗ. Цей метод дозволяє виявити вогнище пухлини розміром від 0,3 см, а також диференціювати злоякісні та доброякісні новоутворення.
Визначимось, коли необхідно проводити мамографічний скринінг.
До 35 років мамографія не призначається, якщо нема для цього показань, а доцільніше призначити УЗД.
Огляд молочних залоз рекомендовано проводити щомісяця в однаковий час, у жінок репродуктивного віку на 8-12 день менструального циклу.
Далі приводяться етапи проведення.
Таким же чином треба обстежити і праву молочну залозу. У разі виявлення будь-яких змін у молочних залозах необхідно звернутися до лікаря мамолога-онколога.
Лікар онколог – маммолог Величко І.Л.
Звертатися за адресою:
проспект Ушакова 36, Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини.
Попередній запис телефоном через реєстратуру (0552) 26-45-65