телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

Про можливості рентгенологічних методів.

Чим відрізняється флюорографія, «рентген»,  та комп’ютерна томографія, їх роль  в ранній діагностиці раку легень. 
Як пройти обстеження «для себе».

Сучасні методи рентгендіагностики дозволяють виявити  зміни в легенях, раніше ніж у пацієнта з’являться перші скарги, й певно   саме вони є наразі провідними в діагностиці раку легень.  Вже при звичайній сучасній флюорографії можна побачити пухлину розміром  кілька міліметрів, а використавши всі можливості  Комп’ютерної Томографії шанси на правильний діагноз зростають в рази. В додаток до цього існує велика кількість інших інструментальних та лабораторних методів дослідження, які взаємодоповнюють один одного. Але не зважаючи на все це рак легені виходить на 2 місце за частотою всих онкологічних захворювань. Чоловіки частіше хворіють лише раком простати, а жінки раком молочної залози. Ще більше насторожує те, що рак легені займає перше місце зі смертності як серед чоловіків, так і серед жінок.

До рентгенологічних методів обстеження органів грудної порожнини в першу чергу відносяться рентгенографія, флюорографія,  комп’ютерна томографія. Для діагностики ураження лімфовузлів, плеври та органів середостіння може застосовуватись магнітно-резонансна томографія, але в нашій країні це не набуло широкого розповсюдження.  

 

Рентгенографія це коли пацієнта «просвічують» рентгенівським променем, а не просвічені щільні місця лишають тіні на рентгенологічній плівці. Цей метод  є основним в рентгенології при діагностиці захворювань легень. Більшість таких хвороб проявляються ущільненням легеневої тканини. Так може виглядати запалення, доброякісні утворення, злоякісні утворення (рак), хронічні хвороби.  Досить добре видно такі ущільнення на фоні повітря в легеневій тканині, це близько 30-40% від всих утворень в легені. Коли утворення (доброякісне чи злоякісне) знаходиться в бронхах, то зміни виявити дуже складно. Частина бронхів при рентгенографії «не просвічується» зовсім, а ще в частині випадків  неможливо достовірно сказати чи злоякісним є виявлений процес, чи доброякісним, а можливо  це запалення, чи навіть наслідки перенесеного раніше запалення.

     Проте де б не знаходилися патологічні зміни, інколи нам важливіше не те як вони виглядають на знімку, а як поводять себе протягом якогось часу, та що з того чим лікують пацієнта могло спричинити такі зміни. Вся ця інформація разом допомогає сформулювати поняття про пацієнта в цілому, а не про знімок.

   Флюорографією ми звикли називати профілактичне обстеження органів грудної порожнини, хоча це не зовсім так. Деяка плутанина в поняттях спричинила багато непорозумінь довкола відміни Міністерством охорони здоров’я України флюорографії ще в 2014р. Насправді термін «флюорографія» відображає виключно спосіб отримання рентгенівського зображення. Суть методу полягає в фотографуванні зображення з екрану що світиться на фотоплівку в умовах темної  «ФЛЮОРОКАМЕРИ». Використання дешевої фотоплівки замість якісної рентгенологічної та можливість значно зменшити зображення дозволили принести флюорографію в кожен дім. Але таке обстеження порівняно з рентгенологічним було в рази менш якісним, мало більше променеве навантаження порівняно зі звичайною рентгенографією, та виключало індивідуальний підхід.

  Сучасні цифрові флюорографи отримують зображення за іншим принципом, і тому по своїй суті флюорографами не являються. Більшість з них навіть не містять цього слова в назві. Якісні сучасні цифрові апрарати роблять не флюорограми, а цифрові рентгенограми (тобто не на плівці а на моніторі комп’ютера), що  нічим не поступаються рентгенограмам на плівці. Тому майже всі  ми давно проходимо щорічну якісну «цифрову рентгенографію», а не «флюорографію».

  Маючи можливість побачити найменші  зміни  в легені, досить часто на ранній стадії складно відрізнити одну хворобу від іншої. За останніми даними Всесвітньої організації охорони здоров’я зміни в легені, розміром до 10мм не можуть бути достовірно оцінені рентгенологічно, й тому ми часто за ними спостерігаємо. Коли ми не можемо визначитись, пацієнт починає дообстежуватись. Складність заключається в тому, що дообстеження на різні захворювання проходять на базі різних вузькопрофільних лікарень, і пацієнт може по черзі обстежуватись на все. Наявність попередньої консультацій лікуючого лікаря та попередніх знімків дозволяють скоротити час цих дообстежень, та якомога швидше встановити правильний діагноз. Це дозволяє раніше виявляти пацієнтів з раком легені, довше за ними спостерігати, раніше оперувати. Чому ж тоді більшість країн з розвиненою медициною відмовились від профілактичних рентгенографій? Тут ще одне маленьке непорозуміння. Вважаючи за успішний критерій  програми флюорографій «раннє виявлення захворювання» ми мали добрі показники цього виявлення й не зважали на один важливий критерій.  Всі ці програми не змогли вплинути на рівень виживання. Тобто коли зміни при ракові легень  можна зафіксувати рентгенологічно, повне одужання не настає. Саме від цього захворювання помирає найбільше пацієнтів серед усих форм раків. А ще гірше, що  більш як за 50 років масового використання, різними країнами світу профілактичних рентгенографій, ніяк не вдалося  вплинути на  кількість людей які померли від раку легень. Після ряду досліджень 2000-2011рр багато країн відмовилися від використання профілактичних рентгенографій.

В ході досліджень з використанням рентгенографії  та комп’ютерної томографії  було встановлено що частину змін на ранній стадії неможливо виявити на знімках, деякі рентгенологічні зміни, що ми вважали «небезпечними» з часом не перетворювались на рак, і навпаки.  Комплексні скринінгові програми з використанням комп’ютерної томографії дозволили вчасно виявляти ті форми раку, що протікають без симптомів. Але скринінг це не тільки проведення рентгенівського обстеженя, а тривале спостереження за пацієнтом групою лікарів та своєчасні медичні огляди. Й тут важливо враховувати що:

-діагностика туберкульозу може відрізнятись від діагностикики раку.

-різним пацієнтам необхідні різні обстеження. Залежно від наявності  скарг та попередніх знімків об’єм обстеження на КТ  та його принцип можуть змінитись.

-деякі обстеження на комп’ютерному томомографі вимагають спеціальної підготовки, та попередньої здачі аналізу. Таку необхідність ви можете уточнити в вашого лікаря, чи при зверненні до кабінету КТ для попереднього запису, за наявності направлення.

  В програмах скринінгу широко застосовується і Комп’ютерна томографія. Це  метод обстеження, який дозволяє виявити зміни в декілька разів точніше ніж рентгенографія.

Існують різні види обстежень легень на КТ, їх методика може деколи принципово відрізнятись .

  1. Скринінгові - коли пацієнта нічого не турбує, а обстеження проводиться для виявлення раку раніше ніж з’являться скарги.
  2. Діагностичні- ми вже говорили що пухлини в бронхах видно гірше ніж в легенях. Для того щоб покращити виявлення таких пухлин може бути застосоване внутрішньовенне контрастування- введення в вену препарата, який допоможек краще бачити пухлину. Пухлини бронхів зазвичай протікають зі скаргами з боку пацієнта, тому необхідність такого обстеження може встановити ваш лікуючий лікар. Також ця необхідність може виникнути в процесі спостереження.
  3. Визначення поширеності процесу- коли рак легені вже встановлено та слід визначитись які саме тканини він уразив.

 

Варто сказати що для скрінінгових програм з своєчасного виявлення раку легень   на доклінічному етапі (до виникнення скарг) обов’язково використовувати тільки апарати з програмами модуляції дози. Це дозволяє понизити  опромінення пацієнта в кілька разів. На базі херсонської обласної клінічної лікарні є 2 комп’ютерних томографи: в хірургічному корпусі та діагностичному центрі, й обидва дозволяють проводити обстеження з мінімальним променевим навантаженням, та є придатними для проведення скринінгових обстежень.

То що ж треба робити пацієнту для своєчасного виявлення раку легень рентгенологічними методами?

Перш за все радимо вам проходити регулярні профілактичні огляди. Під час них лікарі зможуть обрати необхідний саме для вас метод обстеження. Ми  знаходимося на етапі формування сучасних комплексних програм скринінгу, але вже зараз виявляємо багато патології на ранніх стадіях.

   При проходженні рентгенівського обстеження та комп’ютерної томографії слід надавати результати та дані попередніх обстежень, амбулаторну карту чи історію хвороби. В деяких випадках обстеження треба повторити, а в деяких доповнити іншими .

Перед обстеженням слід проконсультуватись з вашим лікуючим чи сімейним лікарем . Це варто робити, як коли вас щось турбує, так і за бажання зробити КТ «для себе».  Направлення від лікаря на комп’ютерну томографію та рентгенографію є обов’язковим. Це дозволить обрати потрібну саме вам методику й об’єм обстеження, скоротить кількість повторних обстежень, та допоможе чим швидше обрати правильний шлях для дообстеження.

Теги: