телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

В останні роки відзначається чітка тенденція до зростання частоти ендометріозу, який займає одне з лідируючих місць в структурі гінекологічних захворювань. За даними різних авторів, ендометріоз зустрічається в популяції у 5-10% всіх жінок репродуктивного віку і у 40-50% жінок з первинним і вторинним безпліддям.

Ендометріоз (Endometriosis) - це патологічний процес доброякісного розростання в різних органах тканини, схожій по своїй будові і функціям з ендометрієм – внутрішньою  оболонкою матки. При ендометріозі ці розростання зазнають циклічні щомісячні зміни, мають здатність до проникнення в навколишні тканини і утворення великих спаєчних процесів. В першу чергу ендометріоз уражаються органи малого тазу: яєчники, фаллопієві труби, прямокишково-маткові зв'язки, сечовий міхур. Ендометріоз виявляють і у віддалених органах, наприклад у легенях або на слизовій оболонці носа.

 Нерідко ендометріоз поєднується з іншими гормонально обумовленими захворюваннями, зокрема,  міомою матки, гіперпластичними процесами ендометрію та інших.

Симптоми

Не існує якогось одного симптома, за яким можна було б однозначно поставити діагноз "ендометріоз". У деяких випадках він взагалі може ніяк себе не проявляти. Симптоми цього захворювання можуть бути дуже різноманітними. Найчастіше - болі в низу живота, іноді дуже сильні, що посилюються під час менструації. При цьому спостерігаються порушення циклу, сама менструація може бути дуже рясною, а передують їй мізерні  кров'янисті виділення, які часто зберігаються і після того, як менструація начебто закінчилася. Біль в низу живота може віддавати у ноги, в поперек, в пряму кишку, в сідниці. Дуже часто ендометріоз виявляється, коли жінка приходить до лікаря, щоб розібратися - чому ж у неї не настає вагітність. При цьому з'ясовується, що вогнища ендометріозу і є причиною безпліддя. Ендометріоз супроводжується безплідністю в 40-60% випадків. Причому особливість його полягає в тому, що типові причини безпліддя (непрохідність маткових труб, порушення менструального циклу) у жінки при цьому можуть і не спостерігатися. Безпліддя може виявитися єдиним клінічним проявом ендометріозу.

Якщо ендометріоз поширюється на сечовий міхур, сечоводи і кишечник, жінку можуть турбувати болі при сечовипусканні і дефекації.

Часто бувають болі при статевому житті, особливо напередодні менструації. Під час статевого акту жінка відчуває дискомфорт, біль, тому практично не може жити статевим життям.

Діагностика

Ендометріоз може бути діагностований досить просто, з огляду на яскраво виражені симптоми. Але з іншого боку, діагностика ендометріозу утруднена необхідністю виключення інших захворювань органів малого таза, що мають схожу симптоматику. Перш ніж поставити жінці такий серйозний діагноз, як ендометріоз, необхідно обов'язково провести обстеження. Склад обстеження визначає лікар на підставі зібраного анамнезу та індивідуальних особливостей. Тому краще при підозрі на ендометріоз  звернутися до лікаря, а не заніматися самолікуванням.

 

Лікування

Для лікування ендометріозу використовуються медикаментозні, хірургічні методи, а також комбінацію методів. Рання діагностика дозволяє уникнути хірургічного втручання, обмежуючись медикаментозними методами. Лікування ендометріозу дає стійкі позитивні результати тільки при комплексному підході до лікування

Медикаментозне лікування ендометріозу полягає в призначенні гормональних препаратів, які пацієнтка приймає протягом тривалого часу. Вони нормалізують роботу яєчників і запобігають появі нових вогнищ. Підбір препаратів строго індивідуальний. Однак даний метод ефективний лише при початковій стадії захворювання, коли ще не з'явилися кісти. Варто відзначити, що при ретроцервікального ендометріозі гормональна терапія неефективна. Крім того існує ряд протипоказань для її застосування.

До хірургічного лікування ендометріозу вдаються, коли необхідно видалити ендометріоїдних кісти яєчника або коли консервативне лікування ендометріозу не дало результатів. В даний час широке поширення отримав метод, заснований на лапароскопії, який дозволяє здійснити операцію через маленький розріз за допомогою електрокоагуляції або лазера. Однак після операції необхідно пройти медикаментозний курс і курс фізіотерапії для нормалізації менструального циклу. У разі тяжкої форми захворювання і, якщо жінка не планує мати більше дітей, матку видаляють повністю.

Медикаментозний метод лікування ендометріозу заснований на застосуванні гормональних препаратів, які дозволяють нормалізувати роботи яєчників і виключити утворення вогнищ ендометріозу. Для медикаментозного лікування використовуються гормональні препарати – дієногест, а також прогестіни с високою антіпроліферативною дією, препарати групи даназола, препарати групи агоністів ГТРГ. Курси лікування, як правило, бувають тривалими - від кількох місяців до кількох літ. На жаль, для пацієнток з важкими формами ендометріозу план ведення формується  на десятиліття. Для лікування аномальних маткових кровотеч при аденоміозі використовують  внутрішньоматкову систему з левоноргестрелом.

 

Крім того, використовуються і негормональні протибольові препарати, що допомагають впоратися з болями при ендометріозі, а також рослинні препарати з індол-3-к арбінолом та епігаллокатехін-3-галлатом.

 

 

Профілактика

 Крім загальних рекомендацій з дотримання раціонального режиму життя, попередженню поширених хвороб в дитячому та дорослому віці, грають роль виключення абортів, своєчасна корекція гормональних порушень, адекватне лікування гінекологічних захворювань. Існує і специфічна профілактика - це адекватна реалізація репродуктивної функції. Також рекомендується проведення профілактики побічних дій гормонотерапії ендометріозу. З метою попередження негативного впливу тривалої гормонотерапії на органи шлунково-кишкової та гепатобіліарної систем рекомендується призначення препаратів, що підтримують функції цих органів.

У харчовій режим включають вітаміни, сир, вівсяну кашу і інші ліпотропні компоненти раціону, за погодженням з терапевтом і під його контролем застосовують відвари жовчогінних трав і інші засоби.

Гормонотерапію проводять в поєднанні з іншими методами патогенетичної терапії. До них відносяться засоби, що впливають на нервову систему, зокрема на емоційні реакції хворий, що усувають біль, зменшують запальні процеси і їх наслідки (рубці, зрощення), а також лікування супутньої соматичної патології, що дає змогу підготуватися до вагітності.

 

Досвід показує, що у більшості хворих на ендометріоз відзначаються невротичні порушення, які проявляються часто у вигляді негативних емоцій і неадекватного ставлення до свого захворювання. Емоційне напруження сприяє появі нейроендокринних розладів. Тому психотерапія є важливою ланкою комплексної патогенетичної терапії ендометріозу. Велике значення мають створення правильного ставлення до всіх проявів хвороби і психологічна підготовка до тривалого лікування ендометріозу, а також правильна оцінка результатів лікування.

Критерії здоров'я

Лікарі вважають, що пацієнтка вилікувалася від ендометріозу у тому випадку, якщо жінка добре себе почуває, забула про болі і у неї протягом п'яти років не було рецидивів захворювання.

Для консультації можна звернутися в ОЦПС ХОКЛ (Центр діагностики). Тел. реєстратури – (0552) 49-60-12.,  - (050) 023-73-66

 

 

Лікар акушер-гінеколог ОЦПС і РЛ
Полевик Зоя Сергіївна

Теги: