Однією із найважливіших ендокринних залоз в організмі по праву називають щитовидну залозу (ЩЗ), порівнюючи її із щитом, що стоїть на заваді всім негараздам.

Основна функція ЩЗ – це забезпечення організму достатньою кількістю тиреоїдних гормонів. Гормони ЩЗ: тироксин (Т4) та трийодтиронін (Т3) необхідні для нормального функціонування практично всіх органів та систем організму. Вони регулюють процеси розвитку, дозрівання, оновлення практично всіх тканин та органів і мають надзвичайно важливе значення для закладки, розвитку головного мозку плода, формування інтелекту дитини, росту та дозрівання скелету. Гормони ЩЗ впливають на статеве дозрівання, менструальну функцію та здатність завагітніти, виносити та народити дитину. Тиреоїдні гормони контролюють теплопродукцію, підвищують споживання кисню та швидкість реакцій обміну, впливають на психічний стан організму та опірність його до несприятливих факторів довкілля, на фізичний та психічний розвиток і формування тканин.

Значення йоду для функціонування ЩЗ

ЩЗ не може працювати без достатньої кількості йоду в організмі, оскільки він є невід’ємним компонентом її гормонів. Основним природним джерелом йоду для людини вважаються продукти тваринного (60%) і рослинного (34%) походження, а також меншою мірою вода і повітря (по 3%). Серед продуктів харчування найбільша його кількість міститься в морепродуктах (концентрація йоду в 1 кг морських водоростей досягає 800-1000 мкг).Для України залишається актуальним проблема йодного дефіциту, оскільки не існує територій, на яких населення не зазнавало б ризику розвитку йододефіцитних захворювань (ЙДЗ). Ці порушення змінються з віком та фізіологічним станом. В будь-якому віці може розвиватись зоб (дифузне збільшення ЩЗ або поява вузлів), порушення функції ЩЗ (гіпер- або гіпотирез)У вагітних жінок підвищується ризик невиношування вагітності та вроджених аномалій плода. У новонароджених дітей – ризик дитячої смертності на першому році життя, кретинізм (виражена ступінь розумової відсталості), в подальші роки - затримка фізичного та розумового розвитку.

Серйозна значущість проблеми полягає в тому, що нестача йоду негативно впливає на репродуктивну систему жінок, призводить до ускладнень процесу закладки органів і систем ембріона та протікання самої вагітності, а тому значною мірою визначає загальний потенціал здоров’я жінки. Достатня забезпеченість вагітної жінки йодом під час вагітності забезпечує нормальне функціонування її ЩЗ. Гормони ЩЗ матері, проникаючи через плаценту, з самого початку приймають участь в закладці та розвитку органів та систем ембріона. Після 12-14 тижня вагітності ЩЗ плода починає виробляти свої гормони, які значною мірою впливають на подальший розвиток органів і систем. На цьому етапі йод важливий для забезпечення функціонування щитовидної залози плода та матері. Після народження головний мозок дитини продовжує розвиватись вже під впливом власних гормонів ЩЗ. В цей період основним джерелом йоду для новонародженого є молоко матері.

Згідно рекомендацій ВОЗ та ЮНІСЕФ добова потреба в йоді дітей до 2 років сткладає 90 мкг, 2-12 років -120 мкг, старші 12 років та дорослі -150 мкг, вагітні-250 мкг на добу.

Захворювання ЩЗ являються самою частою ендокринною патологією, при цьому практично в 10 разів зустрічаються частіше у жінок, ніж у чоловіків. Виникають, як правило, в молодому репродуктивному віці. При відсутності вчасної діагностики, а при потребі – лікування, можуть значною мірою негативно впливати на репродуктивне здоров’я жінки.У жінок відмічають достатньо часте поєднання дисгормональних захворювань жіночої статевої сфери (фіброміоми матки, полікістоз яєчників, кісти яєчників, ендометріоз, мастопатії, тощо) з різномантними захворюваннями ЩЗ (не обов´язково з порушеннями функції). Це пов´язано з тісним взаємозв´язком функціонування цих систем.

 Будь-які порушення функції ЩЗ (гіпотиреоз чи гіпертиреоз) можуть призводити до порушення менструального функції, стати причиною безпліддя та невиношування вагітності. Досить розповсюджене захворювання ЩЗ - аутоімунний тиреоїтид асоціюється у жінок з невиношуванням вагітності. Під час вагітності у зв´язку з різноманітним впливом гормонів вагітності на ЩЗ (хоріогонічного гонадотропіну, естрогенів) можуть виникати різноманітні минучі зміни в показниках рівнів гормонів ЩЗ.

Тиреоїдні гормони мають важливе значення для нормального функціонування молочних залоз, впливаючи на різні структурні елементи залоз. Вважають, що зниження функції ЩЗ утричі підвищує ризик розвитку мастопатії. Встановлено захисний ефект йоду при лікуванні захворювань молочної залози.

Жінка, що дбає про своє здоров´я та про здоров´я своїх дітей повинна знати:

На сьогоднійшній день немає жодних захворювань ЩЗ, які являються абсолютним протипоказанням для вагітності;

При плануванні вагітності з метою уникнення негативного впливу захворювань ЩЗ, особливо тих, що протікають з порушенням функції, необхідно звернутись до гінеколога за 3 місяці  з метою обстеження  і при потребі – направлення до ендокринолога;

Під час вагітності оцінка функціонального стану ЩЗ має свої особливості і підходи до лікування захворювань ЩЗ суттєво відрізняються у вагітних та невагітних жінок.

      Гормони щитовидної залози при вагітності, повинні знаходитися в наступних межах:

            ТТГ у першому триместрі – 0,4-2.5 мЕД/мл;

            Норма ТТГ у другому триместрі – 0,3–3,0мЕД/мл;

            У третьому триместрі рівень ТТГ може підвищуватися до 0,4–3,5 мЕД/мл;

 

Усім жінкам репродуктивного віку, які проживають в регіоні природного йодного дефіциту, рекомендується використання йодованої солі у харчуванні;

Індивідуальну йодну профілактику слід розпочинати на етапі підготовки до вагітності (прегравідарної підготовки) принаймні за 3 міс. і продовжувати під час вагітності і в період лактації у вигляді препаратів йодиду калію 200 мкг/добу;

Носійство антитіл до тиреоїдної пероксидази не вважається протипоказанням до призначення йодиду калію, хоча і потребує динамічного контролю функції ЩЗ впродовж вагітності;

Головний висновок – у сучасному  розумінні немає жодних захворювань ЩЗ, які являються абсолютним протипоказанням для вагітності ;

З огляду на складність діагностики та лікування подружніх пар, які готуються до вагітності, запрошуємо на консультації гінеколога в Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини.

 

Для консультації можна звернутися в ОЦПС ХОКБ (Центр діагностики). Тел. регістратури - 39-71-45.

                                   

                                            Лікар акушер - гінеколог ОЦПС і РЛ

                                            Полевик Зоя Сергіївна

Теги: