Найважчим випробуванням для жінки завжди була і залишається втрата довгоочікуваної дитини. Раптове переривання щасливого періоду життя, наповненого хвилюванням і очікуванням, клопотами та постійною турботою про майбутнє малюка, може стати серйозним ударом по психологічному здоров'ю навіть найсильнішої і впевненої  у собі жінки.

Більшість фахівців, що займаються проблемою невиношування в даний час приходять до висновку, що достатньо двох послідовних викиднів, щоб віднести подружню пару до категорії звичного втрати вагітності з подальшим обов'язковим обстеженням і проведенням комплексу заходів з підготовки до вагітності. Ризик повторного викидня після двох  викиднів складає 24%, після трьох - 30%, чотирьох - 40%.

 У структурі звичних втрат вагітності виділяють генетичні, анатомічні, ендокринні, інфекційні, імунологічні та інші фактори.

Генетичні фактори

Серед причин звичного невиношування складають 3-6%. При ранніх втратах вагітності аномалії каріотипу батьків спостерігаються в 8,8% случаев. Ймовірність народження дитини з хромосомними аномаліями при наявності в каріотипі одного з батьків збалансованих хромосомних перебудов становить 1-15

 Анатомічні фактори

До анатомічних факторів звичного невиношування вагітності відносять: вроджені аномалії розвитку матки (повне подвоєння матки, дворога, сідлоподібна, однорога матка, часткова або повна внутрішньоматкова перегородка), придбані анатомічні дефекти, внутрішньоматкові синехії (синдром Ашермана), субмукозну міому матки, істміко-цервікальну недостатність (ІЦН).

Ендокринні фактори 

Різноманітні гормональні порушення  дають багато різноманітних симптомів та які потребують корекції гінеколога .Також патологія щитовидної залози часто призводить до дисфункції репродуктивної системи та невиношуванню або народженню дитини с вродженним гіпотиреозом.

 Інфекційні фактори 

Різні інфекційні чинники  можуть призводити до звичного невиношування вагітності. До інших можливих факторів спонтанного переривання вагітності, які пов'язані з інфекційними агентами відносяться: виникнення захворювання на ранніх термінах вагітності, здатність мікроорганізмів викликати ураження плаценти, носійство інфекції та інші. Проводиться виявлення інфекційного агента і курси антибіотикотерапії на етапі планування вагітності. Частише та хламідії, мікоплазми, уреаплазми, тріхомонади, вірусні та інші збудники.

 Імунологічні фактори

В даний час відомо, що до 80% всіх раніше непояснених випадків повторних втрат вагітності пов'язано з імунологічними порушеннями. Виділяють аутоімунні і аллоіммунні порушення.Прі аутоімунних процесах предметом агресії імунної системи стають власні тканини материнського організму.  У цій ситуації плід страждає вдруге в результаті пошкодження материнських тканин. При аллоіммунних порушеннях імунну відповідь жінки спрямований проти антигенів ембріона / плода, отриманих від батька і є потенційно чужорідними для організму матері. Загальновизнаним аутоімунним станом, який веде до загибелі ембріона / плода, в даний час залишається антифосфоліпідний синдром (АФС).

 

 

 

 

Тромбофілії

Являє собою хвороба, що характеризується порушенням згортання крові (відбувається її згущення). При звичному невиношуванні вагітності, як правило, відзначається генетично успадкована тромбофілія. Наявність у родичів захворювань серцево-судинної системи у молодому віці до 55 років (наприклад, інфаркту або інсульту, підвищеного тиску, тромбозів,патології вен і ін.) може бути фактором ризику для жінки.  Загрожує тим, що у майбутньої матері може бути діагностована спадкова тромбофілія. При ній у період вагітності в плаценті утворюються мікротромби, здатні порушити кровообіг і привести до переривання вагітності на різних термінах вагітності.

При гіпергомоцистеїнемії , а також при наявності спадкових  порушеннь генів фолатного циклу  призначається  фолієва кислота та метафолін у достатньої кількості, вітаміни групи В.

Зовнішні фактори

Зовнішні впливи: токсичний вплив свинцю, ртуті, іонізуючої радіації та дібромохлоропропана асоційоване з порушенням репродуктивної функції і, зокрема, зі звичним невиношуванням вагітності. До інших професійних шкідливостей,  які здатні порушити нормальний перебіг вагітності зараховують часте вдихання газових сумішей, що використовуються для наркозу, роботу з органічними розчинниками і вплив електромагнітних випромінювань.

Вплив психосоціальних порушень на перебіг вагітності багатьма дослідниками розцінюється суперечливо. Більшість сходяться в тому, що стрес найчастіше призводить до передчасних пологів і низької масі плода при народженні. Достовірної зв'язку між психосоциальнимі порушеннями і звичним невиношуванням вагітності не встановлено.

До додаткових зовнішніх чинників, сприяючих розвитку невиношування вагітності, відносяться алкоголь, наркотичні речовини, кофеїн у великих дозах, нікотин і інші компоненти, що входять до тютюновий дим. У порівняльних дослідженнях було показано, що щоденне вживання алкоголю в два рази частіше призводить до переривання вагітності.

 

З огляду на складність діагностики та лікування подружніх пар зі звичним невиношуванням, запрошуємо на консультації гінеколога, уролога і генетика в Обласний центр планування сім'ї та репродукції людини.

 

Для консультації можна звернутися в ОЦПС ХОКБ (Центр діагностики). Тел. реєстратури - 39-71-45.

                                   

                                            Лікар акушер - гінеколог ОЦПС і РЛ
                                            Полевик Зоя Сергіївна

 

Теги: