телефони лікарні та обласної консультативної поліклініки

Приймальне відділення

(066) 387-1201

 

(093) 511-6781

Mobile menu

Доводимо до відома! З 01.04.2020р. КНП "ХОКЛ" ХОР працює по п'ятиденному робочому графіку з двома вихідними: субота і неділя!

    «Ти мене чуєш?» -  питання на будь-якій дискотеці  або гучній вечірці, а також   до людини в навушниках.  Чи так безпечно слухати гучну музику?  Вчених це зацікавило ще кілька десятирічь тому. І ось що з'ясувалося: 5% людей до 30 років мають зниження слуху або вушний шум, 30% людей ,віком більше 30 років , страждають патологією слуху,мають  вушний шум.  Така відома особистість, як Білл Клінтон, був змушений звернутися за допомогою до лікарів через зниження слуху і наявності шуму у вухах. Медики пов'язують цей стан з активною участю Білла Клінтона в молодості в рок-групі, і вони були змушені компенсувати йому зниження слуху слуховим апаратом. Филл Коллінз оголосив про завершення своєї музичної кар'єри в зв'язку з прогресуючим погіршенням слуху.

 

    У багатьох країнах створені науково-дослідні інститути, розроблені національні програми по боротьбі з проблемою впливу шуму на слух, створені громадські організації взаємодопомоги, що займаються суспільно-просвітницької та інформаційної діяльністю. У Швейцарії пішли далі, законодавчо обмеживши гучність звуків під час громадських заходів в межах безпечної для органу слуху - до 93 Дб. А в разі, якщо заздалегідь планується гучність звуку, що перевищує безпечну межу - понад 110 Дб (концерти, дискотеки) - зобов'язали організаторів попереджувати відвідувачів і забезпечувати засобами захисту органів слуху, включаючи вартість цих коштів у вартість квитків. Виробники сучасних високотехнологічних плеєрів в останніх моделях встановлюють функцію контролю рівня гучності, що подається в навушники. При активації цієї функції плеєр автоматично обмежує силу звуку до безпечної. Пошкодження слухового аналізатора залежить як від сили звуку, так і від тривалості впливу, а так само від умов і ситуації, в якій гучний звук впливає на слуховий орган. Відомо, що вплив звуку силою 85-90 Дб (75% шкали звуку сучасного плеєра) протягом 15 годин в тиждень (2 години на день) через 10-12 років призводить до стійкого зниження гостроти слуху і появи інтенсивного шуму у вухах . Тобто, якщо Вам в 13 років подарували перший плеєр, і Ви слухаєте його  кожен день на значній гучністі, то в 25 років у Вас неухильно і, що найсумніше, - непоправно почне погіршуватися слух , з'явиться шум, який так заважає жити. Одноразова дія звуку силою 100-110 Дб (гучність рок-концерту, шум метро, ​​вуличний шум, шум будівництва) протягом 1-2 годин вимагає 24-72 годин  для відновлення слухового аналізатора  . Через 2 години від початку дискотеки ді-джеї підвищують рівень гучності музики в середньому на 10 Дб, бо колишній рівень гучності викликає звикання органів слуху, і танцюючим музика здається недостатньо гучною  і насиченою.

   Прослуховування гучної музики в стресових умовах (рок-концерт, дискотека, за кермом автомобіля) супроводжується викидом в кров активних речовин, зокрема, адреналіну, що підвищує рухову активність, агресивність, артеріальний тиск. Підвищена м'язова активність (танці на дискотеці) призводить до виснаження іонів калію К + в кров'яному руслі , недостатнього надходження їх до нервових рецепторів в вусі, що знижує харчування клітин, вносить дисбаланс в їх функцію і, як наслідок , призводить до їх стійкого пошкодження і зниження слуху  ,а це,в свою чергу, до неуважності, порушення сну, депресії, почуття тривоги, нападів страху. Музика може заспокоювати або розслабляти, а може підсвідомо стимулювати рухову активність (дискотека). Гучні звуки можна використовувати як допінг (бойовий клич). В якості зброї застосовуються ультразвуки великої потужності - вони можуть пригнічувати свідомість, придушувати опір, викликати больовий шок (така техніка є на озброєнні багатьох армій). Якщо звуки підібрані за тональністю, збалансовані по висоті ,  силі звучання і впливають на організм, що знаходиться в розслабленому стані, занурений тільки в музику (наприклад, при прослуховуванні симфонічного концерту), то в цьому випадку музика здатна викликати загострення слуху, нюху і смакових відчуттів. Вчені розробили спеціальні навушники - «звукові фільтри», які знижують рівень гучності навколишніх звуків до безпечного для слуху, не спотворюючи і не знижуючи якості звуку. Багато музикантів користуються ними як на репетиціях, так і на концертах.

   Як  дізнатися, чи немає у Вас проблем зі слухом?

• Якщо в галасливій обстановці доводиться підвищувати голос або кричати, щоб Ви могли почути  співрозмовника.

• Якщо голос співрозмовника звучить монотонно або з'явилося відчуття закладеності у вухах ( «як бочка»).

• Якщо шум викликає біль у вухах.

 Що зробити,аби уникнути погіпшення слуху?

 • Зменшити перебування   в галасливій обстановці.

• Якщо заздалегідь відомо про високий рівень звуку (концерт, дискотека), використовувати засоби захисту слуху: беруші, звукові фільтри, закриті навушники. • Необхідно якомога частіше давати відпочити вухам: не менше 1 разу на годину на 10 хвилин виходити з шумного приміщення.

 • Уникати прослуховування гучної музики в стресових ситуаціях (наприклад, за кермом автомобіля).

• Слухати музику в розслабленому стані.

• Використовувати відкриті навушники, в яких  чути навколишні звуки або ті, які покривають всю вушну раковину (в шумному приміщенні).

 • Утриматися від паління, бо у тих,хто палить, пошкодження органів слуху спостерігається в 2 рази частіше.

  Якщо Вам знайомі проблеми,про які вище говорилося,звертайтеся ,будь ласка,своєчасно для перевірки слуху до сурдологічного кабінету поліклінічного відділення Херсонської обласної клінічної лікарні ,де буде ретельно проведене обстеження слуху та вжиті необхідні заходи для його лікування та профілактики.

 

                                                     Укладач лікар-сурдолог
Кажаєва Олена Євгенівна

Теги: